علمی شدن، نیاز کشت تا مصرف گیاهان دارویی

logo

سمنان- ایرنا- گیاهان دارویی و نقش حیاتی شان در سلامت، خودکفایی دارویی، توسعه اقتصادی و همچنین اقبال عمومی با پیش فرض نادرست بی‌ضرر بودن این گیاهان، ضرورت نظارت‌های بیشتر بر تولید تا مصرف این نعمت‌های خدادای را دو چندان کرده است.

گیاهان دارویی جزو منابع گرانبها و ارزشمند طبیعی است که در پیشبرد اهداف ملی، منطقه‌ای و جهانی در زمینه‌های بهداشتی و اقتصادی نقش بسزایی دارد، تحقق سلامت افراد جامعه، خودکفایی دارویی، ایجاد اشتغال، توسعه اقتصادی و کاهش بیکاری از جمله مزایا و کاربردهای اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی گیاهان دارویی است.

اگر چه از نظر تاریخی مصرف این گیاهان به صورت سنتی رواج داشته است اما امروزه با پیش فرض و پیش داوری بی‌ضرر بودن آن‌ها، اقبال عمومی برای مصرف گیاهان دارویی را دو چندان کرده است.

پیشرفت اقتصادی، تأمین سلامت و اقبال عمومی از جمله مواردی هستند که توجه بیشتر به استانداردها و نظارت‌های لازم برای کاشت، برداشت، نگهداری و مصرف گیاهان دارویی را افزایش می‌دهند.

با توجه به این موارد خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان میزگردی با عنوان «تولید تا مصرف گیاهان دارویی» با هدف واکاوی جنبه‌های موانع تولید تا مصرف گیاهان دارویی و عوامل بازدارنده برای رسیدن به جایگاه واقعی آن در مسائل بهداشت و درمان را برگزار کرد. در این میزگرد که در سالن جلسات سازمان جهادکشاورزی استان سمنان برگزار شد، کارشناسان و صاحب نظران به بررسی ابعاد و علت‌های مختلف این موانع و ارائه راهکارهای مقابله با این معضلات که نتیجه نبود امکانات و آگاهی‌های لازم است پرداختند.

مسئولان و کارشناسان حاضر در این میزگرد، نبود ماشین آلات ویژه و استانداردهای لازم برای کاشت، برداشت و نگهداری گیاهان دارویی، فقدان کشش بازار فروش، لزوم ایجاد صنایع تبدیلی در این حوزه و تجدید نظر درباره ارائه مجوز به واحدهای صنفی را مورد بررسی قرار دادند.

آگاهی بخشی لازم در زمینه نحوه استفاده از گیاهان دارویی، غلط بودن این تصور در میان مردم که این نوع گیاهان عوارض جانبی ندارند، ضرورت اطلاع رسانی و تبلیغ در این زمینه مورد تاکید مسئولان و کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا سمنان بود.

نداشتن تخصص افراد در زمینه تجویز گیاهان دارویی از دیگر موارد مورد تاکید این مسئولان و کارشناسان بود.

در این میزگرد، نوید دانایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان، سید حسن میرعماد رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، علی اصغر جلالی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، لطف الله رضایی معاون بهبود تولیدات گیاهان دارویی جهاد کشاورزی، شهرام یغمایی مدیر داروی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شیما عبدالشاه مجری طرح گیاهان دارویی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان، دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان کردند.

سمنان مخزنی از انواع گیاهان دارویی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه توسعه کشت و بهره‌وری گیاهان دارویی یکی از اولویت‌های این سازمان است، گفت: حمایت از گیاهان دارویی و تبدیل این ظرفیت به صنعت تولید داروهای ساخت ملی، می‌تواند تأثیر زیادی در بهبود شرایط اقتصاد و اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

سید حسن میرعماد ادامه داد: سمنان با اختلاف دمای ۲۰ درجه از شمال تا جنوب استان، مخزن متنوعی از انواع گونه‌های گیاهان دارویی است.

وی بر توسعه علمی روند کاشت، پرورش، برداشت، نگهداری و توزیع این نوع گیاهان تاکید و بیان کرد: فرایند تولید تا عرضه محصولات کاربردی گیاهان دارویی باید به صورت علمی و تخصصی انجام شود تا در آینده شاهد رسیدن به جایگاه واقعی این گیاهان در رشد اقتصادی و تأمین سلامت جامعه باشیم.

کشت گیاهان با توجه به اقلیم خشک

میرعماد با بیان اینکه استان سمنان دارای اقلیمی گرم و خشک است، اظهار داشت: باراش باران در این استان یک سوم متوسط کشور است.

وی، متوسط بارش کشور را ۲۵۰ میلی‌متر خواند و گفت: این میزان در استان سمنان ۱۴۰ میلی‌متر است و از پراکنش زمانی و مکانی نیز برخوردار نیست.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه خسکشالی در این استان بحران نیست، افزود: سمنان در بیشتر سال‌ها با خشکسالی روبرو بوده است و باید مطابق این شرایط الگوی کشت را تعریف کنیم.

۱۳۰ گیاه دارویی در سمنان شناسایی شد

میرعماد اضافه کرد: با تحقیقات انجام شده در مراکز تحقیقات گیاهان دارویی شهرهای سمنان و شاهرود، ۱۳۰ گونه گیاهی در این استان شناسایی شد.

وی افزود: از این تعداد، ۶۰ گونه گیاهی به صورت سنتی و ۵۰ گونه به صورت صنعتی برداشت می‌شود.

میرعماد، بر کاشت گیاهان کم آب‌بر تاکید و بیان کرد: با توجه به کمبود منابع آبی در این استان، باید محصولات و گیاهان کم آب‌بر، جایگزین گیاهان پرآب‌بر شود.

وی مساحت استان سمنان را ۹.۷ میلیون هکتار عنوان و اضافه کرد: از این مقدار، پنج میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مساحت عرصه بیابانی، ۳۰۷ هزار هکتار مرتع و ۳۵۴ هزار هکتار جنگل، ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۵۶ هزار هکتار باغ است.

۶ گونه دارویی در سمنان تجاری شد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان سمنان ادامه داد: زنجیره درستی از تولید تا مصرف گیاهان دارویی در کشور وجود ندارد، بازاریابی برای محصولات تولیدی این گیاهان نیز به درستی انجام نگرفته است و باید در این زمینه معضلات را شناسایی و در جهت رفع آن اقدامات لازم را انجام داد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه توسعه کشت گیاهان دارویی، ایجاد اشتغال و حفظ آب و خاک را به همراه دارد، گفت: بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی استان به کشت گیاهان دارویی اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه ارزش اقتصادی گیاهان دارویی استان سمنان ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد ریال است، عنوان کرد: حدود پنج یا ۶ گونه گیاه دارویی در استان سمنان به صورت اقتصادی و تجاری کشت و بهره‌برداری می‌شود.

وی، نبود صنایع تبدیلی را یکی از مشکلات تولیدکنندگان گیاهان دارویی عنوان و بیان کرد: برای ایجاد این واحدهای تولیدی باید تلاش کرد.

میرعماد افزود: با فراوری این محصولات می‌توان آن را با چندین برابر قیمت، در بازارهای جهانی به فروش رساند و به اقتصاد کشور کمک کرد.

وی، باریجه، زعفران، زیره سیاه، فلفل، زرشک، کنجد و گل محمدی را از مهمترین گیاهانی عنوان کرد که که در استان سمنان با عنوان گیاهان دارویی کشت و بهره‌برداری می‌شود.

پرداخت تسهیلات به متقاضیان

میرعماد گفت: پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از منابع مختلف به طرح‌های توسعه بخش کشاورزی، تسهیلات اختصاص داده شده است، تسهیلات تبصره ۱۸ در قالب ۱۰ دسته در استان سمنان پرداخت می‌شود که گیاهان دارویی یکی از اولویت‌های اصلی وزارت جهادکشاورزی است.

این مقام مسئول اضافه کرد: تسهیلات گیاهان دارویی با نرخ سود هفت درصد در مناطق غیربرخوردار و ۹ درصد در مناطق برخوردار به متتقاضیان پرداخت می‌شود. منبع ایرنا

دیدگاه‌ها ۰

*
*