خواص زیره سبز (Cumin)

زیره سبز

زیره سبز (Cumin)طبع گیاه

 • گرم و خشک (صفراوی)

طریقه مصرف

 • ادویه
 • جوشانده و دم کرده
 • روغن زیره سبز

خواص درمانی

 • قاعده اور و بهبود دهنده دردهای ناشی از قاعدگی
 • درمان ناراحتی های مثانه و کلیه
 • دفع گازمعده و روده 
 • لاغری
 • پیشگیری از دیابت
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • رفع کم خونی و کمبود اهن
 • بهبود هضم غذا و گوارش

مضرات

 • سقط جنین
 • آسیب به کبد و کلیه
 • آروغ زدن
 • آلرژی
 • افت قند خون
 • خونریز زیاد در قاعدگی

تداخل دارویی

 • از مصرف زیاد و خودسرانه با داروهای شیمیایی پرهیز شود.

خواص زیره سبز (طبیعت و خواص درمانی)

 • طبیعت زیره سبز گرم و خشک است.
 • گیاه زیره سبز دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار زیاد است.
 • زیره سبز خاصیت افزایش شیر مادران را در دوران شیردهی دارد.
 • زیره سبز ضد تومور، ضد صفرا، ضد باکتری و ضد عفونی کننده است.
 • از خواص زیره سبز ضد باروری و سقط کنندگی است.
 • برای درمان برونشیت از دمنوش زیره سبز استفاده کنید.
 • برای برطرف کردن سوء هاضمه دم کرده زیره سبز مفید است.
 • از خواص زیره سبز برطرف کردن ترشحات زنانگی (ترشحات واژن) است.
 • برای رفع نفخ روده و معده می‌توانید دم کرده زیره را تنقیه کنید.
 • از مخلوط زیره سبز با عسل در موارد ابتلا به دل درد استفاده می‌شود.
 • یکی از خواص زیره سبز برطرف کردن دل درد و نفخ کودکان شیرخوار است، به این منظور چند قطره اسانس زیره سبز را با روغن بادام مخلوط کنید و با آن شکم نوزاد را ماساژ دهید.
 • زیره سبز را در غذاهای نفاخ به ویژه حبوبات استفاده کنید.
 • برای رفع قطره‌ای ادرار کردن زیره را تفت دهید و پس از کوبیدن با آب بخورید.

نحوه استفاده از برخی خواص زیره سبز

 روغن این گیاه از طریق تقطیر با بخار آب، برای مزه دار کردن نوشیدنی‌ها، دسرها و چاشنی‌ها مصرف می‌شود. دم کرده زیره سبز یکی از دمنوش‌های مفید برای معده است و اگر بخواهند معده را کاملا تقویت کنند، باید ۲۰ گرم زیره سبز را با مرزنجوش و بابونه در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه بجوشانید و پنج دقیقه دم کرده و هر روز صبح و شب یک فنجان از آن را مصرف کرد.

به طور کلی برای مصرف زیره سبز، یک قاشق مرباخوری از آن را در یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم و بعد از هر وعده غذا به مقدار یک فنجان میل کنید. اگر تخم زیره را بکوبید و با تخم مرغ سفت مخلوط کرده و سرخ کنند و آن را در پارچه بسته و به پشت گردن ببندند، میگرن‌های قدیمی و مزمن را معالجه کرده و شفا خواهد بخشید. زیره سبز را جوشانده (هر بار ۱۰۰ گرم در نیم لیتر آب به مدت ۳ روز ) و بنوشند، برای رفع بادهای روماتیسمی و مفصلی موثر است. هر شب روغن زیره سبز بر پوست مالیده شود ، پوست دست‌ها را نرم ساخته و ترک خوردگی‌های موجود را برطرف می‌نماید.

مضرات زیره سبز (موارد منع و احتیاط در مصرف)

زیره سبز همیشه ادویه‌ای غیر سمی و خوراکی بوده است، با این حال ممکن است بعضی افراد به آن حساسیت داشته باشند. همچنین زیاده‌روی در مصرف زیره سبز رنگ رخسار را زرد می‌کند. افرادی که طبیعت گرم دارند برای رفع مضرات زیره باید آن را با سرکه مصرف نمایند، همچنین مصرف زیاد آن برای زنان باردار ممنوع است.

زیره  دانه‌ای معطر و ضد نفخ است که در آشپزی و پزشکی کاربرد دارد و در دو نوع زیره سبز (با نام علمی Cuminum cyminum) و زیره سیاه (با نام علمی: Carum carvi) وجود دارد که دومی به «زیره ایرانی» معروف است.

دانه‌های زیره با چوب، کوبیده می‌شود. این دانه به صورت خودرو در افغانستان، ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ترکیه، مراکش، مصر، هند، کوبا، سوریه،مکزیک و شیلی رشد می‌کند. این دانه در فلسطین به صورت خودرو رشد نمی‌کند اما در زمان گذشته در آنجا کشت می‌گردید.

گیاه آن شبیه بوته هویج است برگ‌هایش ۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متر و ارتفاع گیاه حدود ۵۰ سانتی‌متر است. میوه آن (که به اشتباه دانه گفته می‌شود) به اندازه دو میلی‌متر و هلالی شکل و دارای ۵ خط برجسته‌است. بیشترین زیره در ایران، در شهر کرمان رشد می‌کند. بهترین و مرغوبترین زیره مربوط به شهرستان بافت استان کرمان می‌باشد که به صورت خودرو رشد می‌کند

زیره سبز :

زیره سبز با نام علمیL. Cuminum cyminum(ال. کومینوم سمینوم) گیاهی است از خانواده apiaceae (آپیاسه)، یکساله ، معطر ، بدون کرک (جز میوه) ساقه علفی با انشعابات دو تایی و گاهی سه تایی می‌باشد . ساقه گیاه شیار دار بوده و دارا ی بافت کلانشیم محیطی است .همچنین گیاهی است یکساله کوچک و علفی که ارتفاع آن ۶۰ سانتیمتر است ریشه آن دراز و باریک برنگ سفید ، ساقه آن راست و برگهایش به شکل نوار باریک و نخی شکل و برنگ سبز می‌باشد .

گل آذین از نوع چتر مرکب می‌باشد و هر چتر مرکب به سه تا شش چترک ختم می‌شود. و هر چترک دارای سه تا چهار گل می‌باشد . براکته‌های گشیده و خطی در زیر چتر مرکب به صورت حلقه ای مجتمع شده و گریبان نامیده می‌شود. براکته‌های قاعده هر گل نیز در قاعده چترک‌ها به صورت حلقوی وجود داشته و گریبانک نامیده می‌شود. میوه دوکی شکل بوده و در دو سر باریک می‌باشد و از نوع دو فندقه شیزوکارپ است که شامل دو مریکارپ میباشد . جنین دانه کوچک بوده و در البومین محصور است و به شدت به جدار مریکارپ فشرده است.

بخش شکمی جدار مریکارپ مسطح و بخش پشتی آن محدب است و دارای ۵ ضلع برجسته یا خطوط پره مانند طولی است که این پره‌ها یکی در پشت ، دو تا در طرفین و دو تا در حاشیه مریکارپ قرار دارند.

از هر پره یک دسته آوندی عبور می‌کند که آوندهای چوبی در داخل و آوندهای آبکش در داخل قرار دارند.گرده افشانی در این گیاه توسط باد و به ندرت حشرات انجام می‌گیرد . چترها از پائین بو ته به سمت بالا و از اطراف به مر کز تولید بذر می‌کنند که نشان دهنده گل اذین نامحدود آن است.

تاریخچه :

زیره از زمان‌های قدیم مورد استفاده بوده و در کاوش‌های سوریه اثاری از هزاره دوم قبل از میلاد پیدا شده و همچنین در سایت‌های باستان شناسیمصر باستان نیز مواردی استفاده از ان نیز پیدا شده‌است.

برای نخستین بار در ایران و سرزمین‌های مدیترانه‌ای کشت شده‌است. در روم باستان و مراکش نیز به عنوان ادویه وخوراکی در غذاها استفاده می‌شده‌است. در اروپا و در قرون وسطی در اسپانیا و مالت کشت می‌شده‌است و توسط استعمارگران اسپانیایی و پرتغالی به آمریکا معرفی شد. زیرهانواع مختلفی داره که معروف‌ترین آن‌ها زیره سبز و زیره سیاه است که هر دو در آشپزی ایرانی استفاده می‌شود.

امروزه بیشترین کشت به ترتیب در کشورهای هند، ایران٬ ازبکستان ٬تاجیکستان ٬ترکیه، مراکش، مصر٬ سوریه، مکزیک، شیلی و چین است.

شرح گیاه :

گیاهی کوچک، علفی به ارتفاع ۱۵ تا ۵۰ سانتی متر و دارای ریشه دراز باریک به رنگ سفید و ساقه ای راست و منشعب به تقسیمات دو تایی است منشأ اولیه آن ناحیه علیای مصر و سواحل نیل بوده‌است ولی امروزه به حالت نیمه وحشی در منطقه وسیعی از مدیترانه ، عربستان ، ایران، و نواحی مختلف می روید و یا در این نواحی پرورش می یابد.

برگهای آن متناوب، شفاف، بی کرک، منقسم به بریدگیهای بسیار نازک و ظریف ولی دراز و نخی شکل است. گلهائی کوچک ، سفید یا صورتی رنگ و مجتمع به صورت چتر مرکب دارد. میوه آن بیضوی کشیده، باریک در دو انتها، بسیار معطر ، به طول ۶ میلی متر، به قطر ۵/۱ میلی‌متر و پوشیده از تارهای خشن است.بعضی از واریته‌های این گیاه میوه‌های عاری از تار دارند.رنگ میوه بر حسب واریته‌های مختلف گیاه ممکن است زرد تیره یا خرمائی مایل به سبز و یا خاکستری باشد.

نیاز اکولوژیکی :

چون زیره سبز گیاهی مدیترانه ای است، لذا در طول رویش به حرارت مناسب و نور کافی نیاز دارد مقدار اسانس گیاهان که در مناطق گرم با نور فراوان می رویند بیش از مناطق دیگر است. این گیاه در مرحله گل دهی و تشکیل میوه به رطوبت کمتری نیاز دارد. خاکهای با بافت متوسط و خاکهای لوم شنی، خاکهای مناسبی برای تولید زیره سبز هستند. کشت در خاکهای سبک شنی و تهی از مواد و عناصر غذایی مناسب نیست چون این خاکها شرایط را برای ابتلای گیاهان به بیماری‌های قارچی آماده می‌کنند. PH خاک برای کشت زیره سبز ۵/۴ تا ۲/۸ مناسب است.

آماده سازی خاک :

در اوایل پائیز ۱۵ تا ۲۰ تن در هکتار کودهای حیوانی کاملاً پوسیده به زمین اضافه نموده و سپس شخم زده می‌شود و در ادامه زمین را باید تسطیح نمود. خاک باید نرم باشد و سله تولید نکند قبل از کشت زمین را آماده و آن را کرت بندی می‌کنند.

تاریخ فواصل و کاشت :

از تناوب کاشت زیره با گیاهان تیره جعفری باید خوداری نمود. زیرا زیره سبز به بیماری‌های قارچی بسیار حساس بوده و بیماری‌های گیاهان تیره جعفری کم و بیش مشابه هستند.

تکثیر گیاه توسط بذر صورت می‌گیرد. تاریخ کشت به شرایط اقلیمی محل رویش بستگی دارد. بطوریکه در مناطق معتدل یک محصول پائیزه در مناطق سرد به صورت یک محصول بهاره کشت می‌شود اواسط پائیز (آبان ماه) زمان مناسبی برای کشت پائیزه است. در حالیکه کشت بهاره در اسفند انجام می‌گیرد.

اگر زیره سبز ردیفی کشت شود،فاصله ردیف‌ها ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر مناسب است.هر هکتار زمین به ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم بذر با کیفیت نیاز دارد. عمق بذر به تناسب بافت خاک بین ۵/۱ تا ۲ سانتی متر مناسب است. پس از کشت از انجام هر گونه عملی که سبب جابجائی بذر شود باید خودداری نمود .

کاشت :

کشت زیره سبز توسط بذر و مستقیماً در زمین اصلی صورت می‌گیرد. مدتی قبل از کاشت زمین را باید آبیاری نمود. بذرها را می‌توان پس از مخلوط کردن با ماسه نرم به صورت دست پاش در سطح زمین پاشید در بعضی نقاط زیره سبز را به صورت ردیفی کشت می‌کنند.برای افزایش قوه رویشی بذرها را باید به مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت در آب خیس نمود.

پس از کاشت بلافاصله باید زمین را آبیاری کرد. آبیاری نباید شدید باشد تا بذرها شسته شود و در مرکز کرتها متراکم شود.دومین آبیاری باید ۸ تا ۱۰ روز پس از اولین آبیاری انجام گیرد. رویش بذرها پس از دومین آبیاری آغاز می‌شود. چنانچه منطقه کشت از دمای بالایی برخوردار باشد باید ۵ تا ۶ روز پس از دومین آبیاری مجدداً گیاهان را آبیاری نمود. این آبیاری سبب می‌شود تا رویش بذرها تکمیل شود گیاهان را باید هر ۱۲ تا ۲۰ روز (بسته به شرایط آب و هوائی) آبیاری کرد. اضافه کردن ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم در هکتار ازت ۴۰ تا ۵۰ روز پس از کشت به همراه آبیاری سبب افزایش عملکرد می‌شود .

داشت :

چون زیره سبز ارتفاع کمی دارد و اگر امکان رویش به علفهای هرز داده شود،نه تنها می‌تواند بر زیره سبز غلبه کند و جذب آب و کسب نور را دچار اشکال سازند، بلکه سبب انتشار و گسترش آفتها و بیماری‌ها نیز می‌شوند لذا وجین علف‌های هرز ضروری است. هنگامیکه ارتفاع بوته‌ها به پنج سانتی متر رسید باید وجین علف‌های هرز را آغاز و در طول رویش زیره سبز علفهای هرز را باید دو تا سه مرتبه وجین کرد. برگرداندن خاک بین ردیفها نیز نقش عمده ای در افزایش عملکرد دارد. آبیاری باید با دقت انجام گیرد. هنگام گل دهی و تشکیل میوه، گیاهان به حداقل آبیاری نیاز دارند. آبیاری زیاد نه تنها سبب کاهش عملکرد می‌شود بلکه شرایط را برای ابتلاء به بیماری‌های قارچی آماده می‌کند.

بیماریهای قارچی زیره سبز یکی سفیدک سطحی است که برای مبارزه با آن باید از قارچ کش‌های سولفوره و تابل به مقدار یک کیلوگرم در هکتار یا از کاراتان به مقدار ۵/۰ لیتر در هکتار به صورت محلول پاشی استفاده کرد.از دیگر بیماری قارچی بلایت زیره است که در مرحله گل دهی به گیاهان آسیب می‌رساند.وجود لکه‌های قهوه ای رنگ بر روی ساقه،برگها از علائم این بیماری است برای مبارزه با آن از قارچ کش‌های حاوی ترکیبات مس نظیر دیتان، بلیتوکس (Blitox ۵۰)، کوپرومار (Cupromar) به مقدار ۶/۰ تا ۱ کیلوگرم در هکتار می‌توان استفاده نمود پوسیدگی ریشه نیز از بیماری‌های دیگر زیره است که در تمام مراحل رویش زیره سبز را تهدید می‌کند که جهت کنترل از مخلوط کاراتان و دیتان می‌توان استفاده نمود .

برداشت :

محصول معمولاً ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز پس از کشت آماده برداشت می‌شود از اردیبهشت تا اوایل خرداد می‌توان زیره سبز را برداشت نمود. عمل برداشت معمولاً با دست انجام می‌گیرد. گیاهان را با دست از ریشه بیرون کشیده یا با داس برداشت می‌کنند. سپس آن‌ها را باید خشک نمود. پس از بوجاری باید بذرها را از سایر اندام‌ها جدا و با استفاده از جریان هوا آن‌ها را تمیز و بسته‌بندی کرد.

عملکرد بذر بسیار متفاوت است و به شرایط اقلیمی محل رویش بستگی دارد. از هر هکتار ۸/۰ تا ۱ تن بذر تولید می‌شود .

دامنه انتشار :

خراسان: سبزوار ، علی آباد، مشهد ،صالح آباد تهران ، بین تهران و سمنان در ناحیه ای بنام کیش لک در ارتفاعات ۹۰۰ متری به حالت خودرو و نیمه خودرو سمنان ، دامغان ، سرخه در ۱۱۰۰ متری پرورش آن در غالب نواحی مساعد صورت می‌گیرد.

ترکیبات شیمیایی :

زیره دارای تانن ، روغن زرین و اسانس است . اسانس زیره را از تقطیر میوه له شده تحت اثر بخار آب بدست می آورند . این اسانس مایعی است بیرنگ که در اثر ماندن ابتدا برنگ زرد و سپس قهو ه ای رنگ می‌شود .

بوی زیره مربوط به آلدئیدی بنام کومینول است . مقدر کومینول در زیره بسته به محل کشت آن بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است .

ضد تشنج است . برای برطرف کردن بیماری صرع مفید است. در دفع گاز معده مؤثر است . قاعده آور است . عرق آور است. برای رفع برونشیت از دم کرده زیره استفاده کنید . برای برطرف کردن سوءهاضمه مفید است. ترشحات زنانگی را برطرف می‌کند. برای تحریک اشتها زیره سبزه را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از غذا بخورید . برای برطرف کردن قطره قطره ادرار کردن زیره را تفت داده و سرخ کنید سپس با آب بخورید . برای رفع نفخ روده و معده می توانید دم کرده زیره را تنقیه کنید . برای التیام زخم چشم ، دانه‌های له شده زیره سبز را در آب برنج خام خیس کرده و سپس مایع بدست آمده را قطره قطره روی زخم چشم بریزید. هنگامیکه اطفال شیر خوار دل درد دارند و نفخ در شکم شان پیچیده چند قطره اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط کرده و با آن شکم آن‌ها را ماساژ دهید . و بالاخره زیره را در غذاهایی که نفاخ هستند مخصوصا حبوبات استفاده کنید.

محصولاتی که توی قوطی هیچ عطاری پیدا نمی کنید در تریاق پیدا خواهید کرد!

تریاق عطاری آنلاین

تریاق عطاری اینترنتی

محصولات گیاهی شامل :

پوست و ریشه گیاهی 

چای و قهوه  مثل چای سبز ، چای سیاه ، چای ترش

دمنوش 

سبزیجات خشک 

گیاهان  دارویی مثل : اسطوخودوس

گل های دارویی  مثل اسطوخودوس

میوه و دانه های گیاهی

و سایر محصولات گیاهی

عطاری در قوچان ، عطاری در خاش ، عطاری درتاکستان ، عطاری اندیمشک ، عطاری در خرمشهر ، عطاری در پردیس ، عطاری در بهشر ، عطاری در کاشمر ، عطاری درلاهیجان ، عطاری درکوهدشت ، عطاری درتنکابن ، عطاری در زابل ، عطاری در خدابندده ، عطاری در شهررضا ، عطاری در بندر لنگه ، عطاری دربانه ، عطاری دراسکو ، عطاری درچناران ، عطاری دراهر ، عطاری در نظر آباد ، عطاری در ابهر ، عطاری درمبارکه ، عطاری درمشکین شهر ،عطاری در قشم، عطاری در رودسر ، عطاری در شیروان ، عطاری در دلفان ، عطاری در نیکشهر ، عطاری در اسلام آباد غرب ، عطاری در علی آباد ، عطاری درلنگرود ، عطاری در قروه ، عطاری دربندر انزلی ، عطاری در خواف ، عطاری در نوشهر ، عطاری درپیرانشهر ، عطاری درشادگان ، عطاری درزرند ، عطاری درالیگودرز ، عطاری درشبستر، عطاری دربابلسر ، عطاری دربناب ، عطاری در آق قلا ، عطاری در کهگیلویه ، عطاری در نقده ، عطاری درکبودر آهنگ ، عطاری در دماوند ، عطاری درسراب ،عطاری درصومعه سرا ، عطاری در رودان ، عطاری در گجساران ، عطاری در بویین زهرا ، عطاری دربروجن ، عطاری در برخوار ، عطاری در نور ، عطاری در فیروز آباد ، عطاری دراسفراین ، عطاری درنکا ، عطاری در بهار ، عطاری در سردشت ، عطاری در شازند ، عطاری در تایباد ، عطاری درممسنی ، عطاری در کلاکه ، عطاری در چالوس ، عطاری در قاعنات ، عطاری در رامهرمز ، عطاری در مسجد سلیمان ، عطاری در نی ریز ، عطاری در ملکان ، عطاری در آذر شهر ، عطاری در آستانه اشرفیه ، عطاری دردشت آزادگان ، عطاری در کنگان ، عطاری در رزن ، عطاری در رودبار جنوب ، عطاری در کارون ، عطاری در باغ ملک ، عطاری در خمین ، عطاری درشهر بابک ، عطاری در آران وبیدگل ، عطاری در کامیاران ، عطاری در گناوه ، عطاری در مانه و سملقان ، عطاری در تویسرکان ، عطاری در اسد آباد ، عطاری در آباده ، عطاری در میبد ، عطاری در فریمان ، عطاری درمحمود آباد ، عطاری در کنارک ، عطاری در اردکان ، عطاری درسرخس ، عطاری در آزاد شهر ، عطاری درباوی ، عطاری در کهنوج ، عطاری در فارسان ، عطاری در بستان آباد ، عطاری در ماکو ، عطاری در رود بار ، عطاری در آبیک ،

اسپادانا مرکز چاپ بنر و تابلوسازی در اصفهان

دیدگاه‌ها ۰

*
*